Zastosowanie grzejników łazienkowych

W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej i częściej remontują i wykończają swoje mieszkania bądź domy. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu jest łazienka, dlatego warto na jej urządzenie poświęcić trochę czasu i energii. Bardzo ważnym elementem przy wyposażaniu łazienki jest grzejnik łazienkowy. 

Funkcje grzejników łazienkowych 

Grzejniki łazienkowe pełnią funkcje zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Przede wszystkim służą do odpowiedniego ogrzania tego pomieszczenia zapewniając w nim pożądaną temperaturę. W niewielkich metrażowo łazienkach grzejnik może również posłużyć jako element wyposażenia umożliwiający suszenie ręczników, bądź innych mokrych rzeczy. Grzejnik może być także elementem dekoracyjnym, który nada łazience wyjątkowego stylu. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo grzejników, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Warto więc zastanowić się jaki typ grzejnika nas interesuje.

Rodzaje grzejników łazienkowych

Obecnie najczęściej montuje się stalowe grzejniki drabinkowe, które z czasem wyparły z obiegu standardowe grzejniki żeliwne, ze względu na dużo lepszą estetykę wykonania i finalny wygląd. Przy wyborze grzejnika warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również moc grzewczą grzejników oraz ich rozmiary, które powinny być adekwatne do wielkości łazienki, w której będą montowane. Najczęstszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji grzejników są stal, aluminium oraz żeliwo. Grzejniki żeliwne najdłużej trzymają ciepło, jednak ze względu na ich mniej estetyczny kształt (najczęściej w postaci żeber) cieszą się raczej słabnącą popularnością. Największy wybór grzejników, które doskonale prezentują się w pomieszczeniu można znaleźć wśród grzejników stalowych. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkie nagrzewanie i wolne oddawanie ciepła, jednak są one podatne na twardą wodę oraz rdzę. Grzejniki wykonane z aluminium również nagrzewają się dość szybko, są tańsze od grzejników stalowych, a przy tym są odporne na korozję. W dużo większym stopniu są jednak podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Grzejniki żeliwne natomiast są grzejnikami starego typu, które mają bardzo dobre parametry grzewcze, kosztem jednak estetyki i wyglądu.  

Ze względu na specyfikę zasilania grzejniki łazienkowe podzielić można natomiast na elektryczne, łazienkowe CO oraz wodne. Grzejniki łazienkowe podłączane są do instalacji CO i są dobrym wyborem jeśli chodzi o umieszczenie ich w łazience, ponieważ ze względu na dużą moc sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach gromadzących dużo wilgoci, a łazienka z pewnością do nich należy. Grzejniki elektryczne są natomiast podłączane bezpośrednio do prądu, przez co nie mają dużej mocy grzewczej. Mogą być jednak odpowiednie dla łazienek o bardzo małych rozmiarach. Grzejniki wodne natomiast działają wówczas, gdy w mieszkaniu włączona jest instalacja grzewcza, działają więc okresowo. Wykorzystywane są w związku z tym najczęściej w blokach, w których występują sezony grzewcze. 

Ze względu na specyfikę zasilania, rodzaj materiału oraz estetykę wykonania możemy wyróżnić bardzo wiele rodzajów grzejników. W zależności więc od naszych preferencji i oczekiwań powiązanych z wielkością łazienki, wybór konkretnego grzejnika łazienkowego jest sprawą indywidualną.