Wchodzący w życie wraz z rozpoczęciem 2022 roku Polski Ład przyniósł nam szereg nowelizacji w zakresie prawa podatkowego. Jednym z budzących wątpliwości nowych zapisów jest zmiana poboru zaliczek na podatek dochodowy. Czy wprowadzone uaktualnienia przynoszą diametralne zmiany względem stosowanych dotychczas metod? Odpowiedzi poszukaliśmy w materiałach udostępnionych bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów.
Polski Ład – zmiana poboru zaliczek na podatek dochodowy jest neutralna?
Zdaniem autorów ustaw w ramach Polskiego Ładu, ogłoszone rozporządzenie nie przynosi zmian co do samych zasad opodatkowania. Jedyną rzeczą, która ulega modyfikacji, jest sama technika poboru zaliczek na podatek, która będzie funkcjonować z korzyścią dla podatnika. Najważniejszym skutkiem rozporządzenia jest zmiana terminu, w którym dochodzi do pobrania zaliczki na poczet podatku. Dokument ten określa również, jaka część zaliczki w danym miesiącu nie podlega pobraniu oraz w którym miesiącu może dojść do ewentualnego poboru tej części zaliczki.
Zmiana poboru zaliczek na podatek dochodowy z dotychczasowych terminów dotyczy osób, które osiągają dochód w związku z wykonywaniem pracy na etacie bądź w oparciu o umowę zlecenie, jak również otrzymywaniem renty lub emerytury. Nowe mechanizmy wejdą w życie w miesiącach, w trakcie których przychody wyniosły do 12 800 złotych. Z nowego mechanizmu można zrezygnować – odbywa się to poprzez złożenie wniosku o jego niestosowanie przez uprawnionego podatnika.
Kiedy podatnik może odstąpić od zastosowania nowego mechanizmu?
Jeśli zaliczka na podatek dochodowy nie zostaje pomniejszona o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, podatnik może złożyć wniosek o niestosowanie określonego w nowym rozporządzeniu mechanizmu poboru zaliczek. Wśród najczęściej występujących sytuacji, kiedy może dojść złożenia wniosku, warto wymienić:
- zatrudnienie na dwóch etatach w różnych firmach (wniosek trafia wówczas do firmy nieuwzględniającej w odprowadzanych zaliczkach kwoty wolnej),
- zatrudnienie na etacie przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej rozliczanej zgodnie ze skalą podatkową bądź rozliczanie prywatnego najmu,
- zatrudnienie przy statusie emeryta bądź rencisty, pobierającego stosowne świadczenia z organu rentowego.
Zmiana poboru zaliczek na podatek dochodowy w 4 krokach
Jak nowy mechanizm działa w praktyce? Aby ustalić rzeczywisty wpływ nowego rozporządzenia na uiszczane składki, należy dokonać pewnego zestawienia.
- Obliczenie wysokości zaliczek w oparciu o stare i nowe zasady.
- Porównanie wysokości obu zaliczek – które zasady generują mniejszą zaliczkę?
- Jeśli przy zastosowaniu starych zasad pojawiłyby się niższe zaliczki, rozporządzenie wchodzi w życie, pobierając zaliczki w niższej wysokości zgodnie z poprzednimi regułami.
- Późniejsze pobranie nadwyżki pomiędzy nowymi a starymi zasadami:
a) Zostanie ona pobrana w miesiącu, w którym dojdzie do ujemnej różnicy pomiędzy zaliczkami wyliczonymi na starych i nowych zasadach do wysokości różnicy w danym miesiącu, LUB
b) Podatnik samodzielnie rozliczy ewentualną nadwyżkę w zeznaniu rocznym.
Szukasz oprogramowania, które przybliży Ci zawiłości Polskiego Ładu?
Zapoznaj się z system Teta AIR oraz zmianami związanymi z nowym ładem na teta-air.pl/poradnik/polski-lad-jakie-zmiany-przyniosa-nowe-przepisy-prawne, opracowanym przez grupę Unit4 Polska – jednego z najbardziej doświadczonych dostawców oprogramowania kadrowo-płacowego w Polsce, który od lat wspiera największe polskie przedsiębiorstwa. Zapoznaj się z możliwością prezentacji on-line ze specjalistami marki Teta AIR i poznaj korzyści, jakie zapewnia operujące zawsze na aktualnych przepisach oprogramowanie HR & Payroll.
Źródło: TETA-AIR.pl – System HR dla średnich i małych przedsiębiorstw