Kradzież danych osobowych w Internecie

Internet i wszystkie jego dogodności niestety posiadają też ciemną stronę. Częstym problemem dzisiejszych czasów jest kradzież danych osobowych. Przekonaj się jak skutecznie się przed tym ochronić.

Bezpieczeństwo w Internecie

O kradzieży danych osobowych, mówi się wtedy, gdy ktoś bezprawnie będzie posiadać dane osobowe osoby trzeciej np. pesel, imię i nazwisko czy datę urodzenia. Najczęstszą przyczyną kradzieży jakichkolwiek danych jest uzyskanie przez hakera korzyści, najczęściej są to korzyści majątkowe. Swoje dane osobowe zostawiamy wszędzie. Potrzebują tego portale społecznościowe, sklepy online czy gry. Ze względu na tak łatwy dostęp ważna jest edukacja o bezpieczeństwie w internecie od najmłodszych lat. Raz opublikowane treści pozostawią trwały ślad.

Na czym polega kradzież danych osobowych

Technologia ciągle idzie do przodu, przez co systemy zabezpieczeń stają się coraz skuteczniejsze, jednak nadal trzeba zwracać uwagę co i gdzie publikujemy w Internecie. Hakerzy wymyślają coraz to nowe sposoby, aby dane osobowe wyłudzić.

Jednym z ogólnodostępnych rejestrów jest Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie znajdują się informację na temat różnych spółek. Wiadomo kto zasiada w danej spółce, a oprócz imienia i nazwiska widoczny jest również pesel.

Pishing – co to takiego?

Pishing jest to próba kradzieży danych osobowych, numerów kart kredytowych, loginów czy haseł do kont bankowych poprzez fałszywe wiadomości, strony internetowe czy maile. Oszuści podszywają się pod jakąś firmę, osobę czy instytucję w celu wyłudzenia interesujących ich informacji.

Przykłady pishingu:

– maile z prośbą o zmianę hasła,

– wiadomości z prośbą o zrobienie przelewu,

– sms o uregulowaniu należności lub odbioru przesyłki, mimo że żadnej nie zamawialiśmy.

Po kliknięciu w link znajdujący się w jednej z takich wiadomości złodziej automatycznie przystępuje do kradzieży danych osobowych i najczęściej dokonuje kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

O kradzieży danych osobowych większość z nas może się nawet nie dowiedzieć. W większości przypadków firmy wolą zapłacić okup złodziejowi za kradzież niż utratę zaufania klientów. 

Zabezpieczenia przed kradzieżą 

Każde urządzenie mobilne, które posiadamy, powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenia i program antywirusowy. Ustawiane hasła powinny być skomplikowane, aby jak najtrudniej można je było złamać. Nie należy wysyłać ważnych informacji za pomocą zdjęć. Można również zabezpieczyć swój pesel.

Jeżeli doszło już do kradzieży, to należy niezwłocznie zawiadomić policję oraz zastrzec dokument tożsamości.