Certyfikat Kompetencji Zawodowych – co warto wiedzieć

Słysząc gdzieś o pracy związanej z transportem międzynarodowym lub krajowym oraz przewozem osób często obija nam się o uszy nazwa jaką jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. Okazuje się bowiem, ze osoba zakładająca tego typu działalność takie uprawnienia musi bowiem posiadać.

Bez tego papierka niestety nie może ona założyć własnej działalności związanej z transportem lub spedycją. Chyba, że właścicieli będzie kilku, w tym przypadku wystarczy, że jeden z nich będzie posiadał tego typu dokument. Jest on bowiem dla organów państwowych potwierdzeniem, że osoba zakładająca tego typu działalność ma niezbędną wiedzę do pracy w tej branży.

Okazuje się jednak, że nie tylko właściciel firmy związanej z tą branżą musi posiadać Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. Kierowcy, którzy są uprawnieni do podejmowania decyzji w zakresie organizacji przewozów również muszą mieć ukończony kurs certyfikat kompetencji i pozytywnie zdany egzamin. Paradoksalnie to samo dotyczy pracowników, którzy zajmują się zatrudnianiem do pracy kierowców. Mimo iż sami nie zajmują się na co dzień przewozem osób oraz rzeczy muszą znać przepisy i dokładnie wiedzieć, który kierowca może podjąć pracę w transporcie krajowym czy międzynarodowym, a który nie.

Okazuje się więc, że wiążąc swoją przyszłość z pracą w transporcie krajowym czy też międzynarodowym warto posiadać taki certyfikat. Mając odpowiednie kompetencje i do tego większą liczbę uprawnień niż konkurencja możemy wyjść przed szereg. Nie zapominajmy jednak, że w pierwszej kolejności musimy ukończyć kurs, który dopiero upoważnia nas do podejścia do egzaminu państwowego na certyfikat.

Takie egzaminy odbywają się tylko w kilku miastach w Polsce. Jeśli chcemy zdobyć taki certyfikat warto więc znaleźć taki ośrodek, w którym nie tylko będzie przeprowadzany egzamin, ale w którym będziemy mogli również podejść do kursu. Miejscem godnym polecenia jest tutaj Śląskie Centrum Edukacji OŚWIATA, mieszczące się w Katowicach przy alei Korfantego 141.