Uwolnij się od uzależnień – wybierz najlepszy ośrodek terapii!

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od bardzo wielu rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary długo nie są w stanie przyznać, że mają problem.


Specyfikę uzależnienia są w stanie zrozumieć tylko inni uzależnieni, a postronnym obserwatorom trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Pierwszym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą pragniemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej pochłania całą naszą uwagę i jeśli chociaż na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się codziennymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od papierosów nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko inne, odbiera wolność wyboru, choć ludziom uzależnionym zazwyczaj wydaje się, że to one mają kontrolę. Często powtarzają one, że w każdej chwili mogą rzucić nałóg, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zrozumie, że to już nie jest jej decyzja, i że straciła kontrolę nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać długie lata.


W naszym kraju na chwilę obecną istnieje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go duży ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią terapeuci, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Każdy terapeuta dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i daj sobie szansę. Każdy człowiek zasługuje na to, aby być panem swojego życia.