Historia płyt warstwowych w Polsce

Przyglądając się dzisiejszemu budownictwu można zauważyć, że w niczym nie przypomina ono tego co kryło się pod tym pojęciem kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Gwałtownie zmieniające się od wielu lat trendy i techniki powodują, że z każdym nowym rokiem nowe technologie w wielu dziedzinach budownictwa wypierają te stare. Najbardziej jest to widoczne w budownictwie przemysłowym, gdzie na przykład tradycyjne betonowe pustaki zostały zastąpione płytami warstwowymi. Zarówno u nas jak i na zachodzie można zauważyć, że już od kilkunastu lat są one przeważnie stosowane do budowy hangarów, magazynów czy hal produkcyjnych.
Pierwsza fabryka zajmująca się produkcją płyt warstwowych powstała w Europie, a dokładniej w Niemczech w 1951 roku. Jedynym rdzeniem stosowanym w tamtym czasie była wełna mineralna. Dopiero dwadzieścia kilka lat później, w 1974 roku powstała w Polsce pierwsza fabryka. Miało to miejsce w Obornikach Wielkopolskich, były tam wytwarzane płyty warstwowe zarówno ścienne jak i dachowe. Jednak rdzeń był w tym przypadku poliuretanowy, a nie z wełny mineralnej. Na przełomie lat 70tych i 80tych dwudziestego wieku z tych płyt stworzono mnóstwo budynków magazynowych, handlowych, hal produkcyjnych oraz chłodni, które są użytkowane do dnia dzisiejszego i są w dodatku w bardzo dobrym stanie technicznym.
W 1991 roku uruchomiono w Polsce pierwszą linię z produkcją płyt warstwowych, ale z jeszcze innym rdzeniem – styropianowym. Co okazało się świetnym rozwiązaniem, dzięki czemu w krótkim czasie nastąpił bardzo szybki rozwój produkcji. Współcześnie tego typu materiały budowlane wytwarza już w Polsce ponad 20 producentów. Nikt by nawet nie przypuszczał, że rozwiązanie to powstało w Australii i zrobi taką furorę w Europie.
Jeśli jednak z jakiś przyczyn pojawi się z biegiem czasu jakiś defekt w budynku z płyt warstwowych, nie musimy się martwić, istnieją bowiem na rynku firmy trudniące się w ich serwisie i odnowie. Naprawa uszkodzonych płyt warstwowych, tym właśnie zajmuje się firma Eco-Punkt z Dąbrowy Górniczej.