Dywan – podejdź do tego praktycznie!

Dywan w salonie

Zastanawiasz się nad zakupem dywanu? Zanim więc zabierzesz się do wybierania najładniejszego modelu lepiej zdobądź trochę informacji, by podjąć mądrą decyzję.

Oczywiście większość z nas wybierając dywan kieruje się przede wszystkimi ceną oraz walorami wizualnymi – sprawdzamy zazwyczaj po prostu czy dany dywan pasuje do wnętrza naszego mieszkania i czy jest jako tako miły w dotyku. Ale czy wiesz, że dywan czy wykładzina może w domu pełnić rozmaite funkcje praktyczne, a nie tylko ozdobne? Poniżej kilka z nich.

Dywan jako izolacja podłogi

Zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie podłoga może być stosunkowo chłodna dywan jest mile widziany. Stanowi on wtedy dodatkową izolację, co podwyższa komfort podczas chodzenia. Jak wybrać dywan, by jak najlepiej spełniał on swoją rolę termoizolacji? Najlepiej jest zwracać uwagę na dywany wykonane z naturalnych materiałów takich jak na przykład wełna. Powszechnie wiadomo, że wełna jest znakomitym izolatorem, więc gruby wełniany dywan będzie dawał przyjemne uczucie ciepła nawet, gdy będziemy po nim chodzić gołymi stopami.

 

Dywan w salonie przy kominku

Bardzo popularne są obecnie także dywany shaggy. Są dywany charakteryzujące się wyjątkowo długim i gęstym runem. Są one bardzo miękkie i puszyste, przez co dają uczucie przytulności, znakomicie otulają stopy. Ze względu na długi włos i wymaganą dużą wytrzymałość na odkształcenia dywany shaggy na ogół wykonywane są z materiałów syntetycznych (np. polipropylen).

Dywan regulujący wilgotność powietrza

Bardzo ciekawe właściwości pod tym względem mają dywany wykonane z wełny. Otóż, gdy w powietrzu nagromadzi się nadmiar wilgoci wełniany dywan pochłania ją, by następnie oddać do powietrza, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho. Dzięki tej właściwości dywan może w pewnej mierze stabilizować wilgoć w mieszkaniu. Do ważnych zalet wełny należy także wysoki stopień dźwiękoszczelności, tego typu dywan będzie stanowił także dodatkową izolację akustyczną, co może się przydać zwłaszcza w lokalach mieszkaniowych w miejskich blokach.