Trendy w budownictwie jednorodzinnym 2018

Jeśli planujesz budowę domu, to zapewne zastanawiasz się co jest na topie. Zapraszamy do przeanalizowania artykułu, w którym pokrótce zapoznamy się z tym, co w budownictwie jednorodzinnym jest obecnie modne.

Oczywiście w budownictwie, tak jak w innych obszarach życia społeczeństw pojawia się moda – w tym akurat przypadku moda na określone rozwiązania budowlane, architektoniczne.

Optymalizacja powierzchni i minimalizm

Już dawno minęła epoka budowania wielkich domów z nadzieją, że dzieci po dorośnięciu zamieszkają ze swoją nową założoną rodziną w domu z rodzicami. Wynika to nawet z samego faktu, że w dużej mierze zmienił się model rodziny. Wiele małżeństw postanawia nie mieć dzieci. Sporo osób, w ogóle nie planuje wstępować w związek małżeński, nie uwzględniając prowadzenia tzw. 'osiadłego trybu życia’.

Buduje się raczej budynki mniejsze, domy, które nie tylko taniej można wybudować, ale także takie, które są po prostu tańsze w utrzymaniu. Wiele osób szuka sposobów, by minimalizować koszty związane z ogrzewaniem domu. Z tego względu chętnie montuje się także rozmaite urządzenia bazujące na odnawialnych źródłach energii, tj pompy ciepła, czy kolektory słoneczne.

Nowoczesność w harmonii z naturą

Modne są proste bryły oraz duża ilość przeszkleń umożliwiająca bliski kontakt z otaczającą przyrodą. W rozwiązaniach aranżacyjnych mile widziane są rozmaite drewniane elementy dobrze komponujące się z zielenią. Harmonia z przyrodą wiąże się także z co raz chętniejszym wykorzystywaniem technologii przyjaznych przyrodzie (np. korzystanie z wymienionych wcześniej urządzeń OZE). Chętnie wykonuje się także tzw. przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Trendy – gotowe projekty domów energooszczędnych

Na prawdę niewielu inwestorów decyduje się obecnie na wykonanie indywidualnego projektu domu. Związane jest to między innymi z wysokim kosztem wykonania takiego projektu, ale także z ogromną ilością czasu potrzebną na jego wykonanie. Gotowy projekt domu jest tańszy nie tylko w zakupie, ale także i w jego realizacji. Dobrze wybrany typowy projekt domu pozwala zoptymalizować wydatki związane z budową domu jednorodzinnego. Tego typu projekty na ogół są bardzo starannie dopracowane. Dzięki temu samo użytkowanie domu jest często bardzo komfortowe.

Bardzo dużą wagę przykłada się także do budownictwa energooszczędnego. To właśnie też z tego względu budownictwo nowoczesne, to budownictwo geometrycznie proste. Oczywiście optymalnym pod względem energooszczędności kształtem domu jest kula. Nie bez znaczenia jest także takie usytuowanie budynku na działce budowlanej, by optymalnie wykorzystać energię z promieni słonecznych.

Zastosowanie nowoczesnych technologii

Osoby, którym pozwala na to budżet, bardzo chętnie stosują rozwiązania charakterystyczne dla tzw. domów inteligentnych – to znaczy budynków jednorodzinnych uwzględniających tego typu rozwiązania:

  • możliwość sterowania urządzeniami przez telefon, nawet zamykanie i otwieranie okien
  • zamki na odcisk palca lub na czytnik RFID
  • rekuperacja

 

Poniżej kilka przykładowych popularnych projektów domów

Źródło: http://projekt-od-autora.pl/