Transport zwłok do Polski może przysporzyć wiele stresu oraz nerwów. Wynika to nie tylko z faktu, że sama procedura związana z transportem zwłok do Polski jest skomplikowana i wymaga dopełnienia wielu formalności, ale też i ze względu na to, że nasz stan emocjonalny po stracie bliskiej osoby jest bardzo trudny. Można jednak zorganizować transport zwłok do Polski sprawnie i bez konieczności narażania się na dodatkowy stres. W jaki sposób? Odpowiedzi na to, jak również i wiele innych pytań, znajdziecie w naszym poniższym artykule.
Od czego zacząć organizację transportu zwłok do Polski?
Cała procedura związana ze zorganizowaniem transportu zwłok do Polski jest regulowana przez ustawy. Jednym z najważniejszych warunków, które należy spełnić, jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta właściwym dla miejsca pochówku zmarłego. To oczywiście nie wszystko. Czynności prawnych jest wiele i właśnie z tego względu, dobrze jest zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu transportu zwłok do Polski do profesjonalnej firmy, która świadczy usługi pogrzebowe.
Kto płaci za transport zwłok do ojczyzny?
Z pewnością niejednokrotnie zetknęliście się z twierdzeniem, które mówi o tym, że transport ciała zmarłego z zagranicy do Polski jest dość kosztowny. Rzeczywiście, jest to prawda, jednakże nie musimy wcale ponosić kosztów związanych z organizacją tego przedsięwzięcia. W sytuacji, jeśli bliska nam osoba, która zmarła, była ubezpieczona i regularnie płaciła swoje składki ubezpieczania na życie, koszta związane z transportem ciała do Polski ponosi zakład ubezpieczeń. To duże ułatwienie, ponieważ koszt takiej usługi z reguły oscyluje w okolicy od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od miejsca, z którego sprowadzane są zwłoki.
Gdzie umieszczane jest ciało zmarłego po przybyciu do Polski?
Bardzo istotne jest to, że ciało zmarłego pod żadnym pozorem nie może zostać umieszczone np. w jego domu rodzinnym po transporcie z zagranicy. Według wytycznych sanepidu, ciało zmarłego umieszczane jest albo w domu przedpogrzebowym, zakładzie medycyny sądowej albo – w sytuacji jeśli nie ma możliwości umieszczenia ciała w tych instytucjach – w kostnicy, znajdującej się jak najbliżej miejsca pochówku.