Z pewnością każdy z was słyszał o miejscu, którym jest skup drewna. Do skupu trafiają najróżniejsze rodzaje drewna, z którego potem wykonywane są różne przedmioty. Najczęściej w skupie drewna pozyskiwana jest surowica do wykonania celulozy, czyli drewno typu papierówka. Nie jest to jednak jedyny rodzaj drewna, który oddajemy do miejsca którym jest skup drewna z lasu. Istotne jest także to, skąd takie drzewo zostało pierwotnie pozyskane. Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących szeroko pojmowanego skupu drewna z lasu, odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.
Jakie drzewo nadaje się do skupu?
Pierwszą i zdecydowanie najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o skup drewna z lasu jest to, jakiego rodzaju drzewo może zostać w takie miejsce oddane. Najczęściej są to drzewa takie jak jodła, świerk czy sosna. To właśnie z nich z reguły wykonywana jest celuloza, która jak wiemy służy do produkcji papieru. Nie oznacza to jednak, że tylko i wyłącznie drzewa iglaste mogą zostać oddane do skupu. Równie często trafiają tam drzewa liściaste takie jak buk, brzoza, topola czy osika. Z nich także wykonywane jest celuloza, choć zdecydowanie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku drzew iglastych. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć na temat sposobu działania skupu drewna.
Czy są specjalne wymogi dotyczące skupu drewna?
Kiedy mówimy o funkcjonowaniu skupu drewna, nie możemy pominąć kwestii związanych z wymogami prawnymi, którymi objęta jest wycinka drzew. Przede wszystkim, drzewo nie może zostać pozyskane w sposób nielegalny. Najczęściej jest ono przywożone z lasów hodowlanych. Jego ilość także jest bardzo wyraźnie określona przez najróżniejsze ustawy oraz normy. Obowiązkiem pracownika skupu drewna, jest weryfikowanie tego, skąd pochodzi dany rodzaj drewna. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie działać legalnie i bez szkody dla ekosystemu lasu. Pamiętajmy, że lasy to zielone płuca naszej planety. Bez nich nie byłoby możliwe zachowanie odpowiedniej równowagi biologicznej.