,, Wesele ” S. Wyspiański
Cały czas, Ministrowie starają się zwiększać poziom nauczania w szkołach. Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie się znajdujemy, ponieważ im wyższe klasy, tym możemy być pewni, że będzie trudniej. Będąc na etapie szkoły podstawowej jest im dużo łatwiej. Dzieci uczą się tam wszystkich podstawowych rzeczy, które w późniejszym czasie, na pewno im się przydadzą. Etap ten składa się aż z sześciu klas. Poznają nowe osoby, z którymi nawiązać mogą przyjaźń na wiele lat. Otaczający świat sprawia wrażenie beztroskiego. Każdy rodzic przez to kiedyś przechodził, a mianowicie chodzi tutaj o to, że dzieci zaczynają się usamodzielniać. Następnie przychodzi etap, w którym dzieci z podstawówek idą do szkoły gimnazjalnej. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież uczy się zupełnie nowych rzeczy. Nowi nauczyciele, nowe środowisko, ale to nie powstrzymuje ich przez utrzymywaniem starych znajomości. Zazwyczaj grupy przyjaciół planują, że będą chodzić do tej samej klasy. I tak też się dzieje. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Okazuje się, że nauka nie jest taka straszna i mając przy sobie odpowiednie osoby można zajść naprawdę daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. To one mają wpływ na to, do jakiej szkoły dostaniemy się w przyszłości. Dodatkowym atutem będzie też branie udziału w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach.
Czując się dobrze w danym przedmiocie, śmiało możemy zdecydować się na udział. Jest to bardzo korzystne. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy. Kiedy nadejdzie już ten szczęśliwy moment i zostaną ogłoszone listy przyjętych uczniów do liceum, możemy odetchnąć z ulgą. Teraz zacznie się dla nas zupełnie nowy życie. Poznajemy zupełnie nowy świat. Jesteśmy już prawie dorośli. Po zakończeniu nauki w liceum, czy technikum, czekać będzie na nas najważniejszy egzamin w życiu. Niestety, ale tutaj każdy nauczyciel wymaga bardzo dużo. Program nauczania też będzie bardziej rozbudowany z tego względu, że znajdują się tam profilowane klasy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się lepiej. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Dzięki urozmaiconemu programie nauczania, będziemy w stanie poznać wiele ciekawych lektur, które powstawały na przestrzeni różnych epok. Teraz omówmy jedną z lektur, jaką jest Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Ten polski pisarz brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele postrzegane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności, a także narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. Za ścianą zaś odbywa się wesele Rydla z Mikołajczykówną. Słychać wielki gwar oraz dźwięki muzyki weselnej. Wesele ma miejsce pod koniec roku, w listopadzie. Wydarzenia opisane w tej książce dzieją się w przeciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. W tekście niemalże wszędzie znajdziecie symboliczne postacie i rzeczy. Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu.
Nazywany jest on twórcą urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Oznacza to, że wartości narodu są uśpione, jednak, kiedy wszystko budzi się do życia, rośnie także wiara w odzyskanie niepodległości. Teraz spokojnie możemy skupić się na rzeczach o symbolicznym charakterze. W pierwszej kolejności można by wymienić tutaj złoty róg. Uznawany jest za symbol walki narodowowyzwoleńczej. Dzięki dużej wartości, powodować ma podniesienie chęci społeczeństwa. Jako kolejny symbol wymienimy tutaj przedmiot, jakim jest czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Stanowić ma ona pewne ostrzeżenie do społeczności, aby nigdy nie stawiali własnych spraw nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym pokazane zostało cierpienie narodu, brak możliwości walki o niego. Postanowiono wystawić go w teatrze. Sam Lucjan Rydel poczuł się urażony tym, w jaki sposób jego wieloletni przyjaciel Wyspiański przedstawił jego żonę. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli po przeczytaniu tej lektury dalej masz problem z jej zrozumieniem, powinieneś odwiedzić serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Gorąco zapraszamy do skorzystania z serwisu!
Źródło informacji: http://wesele.klp.pl