Najlepsze streszczenia lektur

Streszczenie krótkie i szczegółowe

Obecnie coraz mniej osób czyta książki. Niestety, ale telewizja i internet podbiły rynek. Smutną prawdą jest to, że ludzie wolą obejrzeć film, niż przeczytać książkę. Programy telewizyjne bardzo ograniczają naszą wyobraźnię. Filmy mają określone przesłanie, a także są kręcone w taki sposób, aby widz nie musiał myśleć, co wydarzy się w dalszej części ekranizacji. Bardzo często słyszy się takie stwierdzenie, że telewizja robi nam wodę z mózgu i niestety, ale musimy się z tym zgodzić. Może ona stać się uzależnieniem, z którego ciężko będzie się wyleczyć. Niestety, ale w dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi przychodząc, czy to z pracy, czy ze szkoły siada na kanapie i włącza telewizor. Jest to złe przyzwyczajenie, ponieważ na pierwszym miejscu powinny być nasze relacje z najbliższymi. W wielu domach właśnie tak jest. Wchodząc do domu, zdążymy przywitać się z pozostałymi i nie zważając na nic, kładziemy się na kanapie i oglądamy telewizję.

Bardzo często ludzie oglądają programy informacyjne, aby dowiedzieć się, co w danej chwili dzieje się zarówno w kraju, jak i na świecie. Ale można również dowiadywać się tego z wielu gazet. Ta forma przekazu informacji odchodzi, jednak w zapomnienie. Telewizja podaje wszystko na tacy. Dlatego też programy informacyjne oraz pozostałe kanały cieszą się naprawdę dużą oglądalnością. Ilość dostępnych programów może zadziwiać. Operatorzy telewizji kablowych robią, co mogą, aby wygrywać z konkurencyjnymi formami. Dlatego też urozmaicają swoją ofertę o coraz większą ilość programów. W obecnych czasach, człowiek szybciej obejrzy film, niż weźmie do ręki książkę. Szczególnie dzieje się tak w przypadku młodzieży. W szkołach wymagana jest znajomość treści lektur, dlatego też to ma negatywny wpływ na młodzież i zniechęca ją to do czytania innego gatunku książek. Nie odczuwają jakiejkolwiek potrzeby sięgnięcia po książkę. Między innymi dzieje się to przez to, że powstaje dużo ekranizacji powieści i wielu innych gatunków książek. Przykładowo, każda z części o losach czarodzieja z Hogwartu, Harrego Pottera została zekranizowana. Filmy pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Jednak książki cieszyły się mniejszym zainteresowaniem w niektórych krajach. Bardzo często ludzie popełniają ten błąd i w pierwszej kolejności decydują się na oglądanie filmu, zaś dopiero potem na przeczytanie książki. Musimy być świadomi tego, że książki są dużo lepsze, niż ich ekranizacja. Spowodowane jest to tym, że autor stara się przekazać nam jak najwięcej szczegółów, aby czytelnik mógł kreować wizję tego, co czyta. Dzięki temu, pobudza swoją wyobraźnie i tworzy rzeczy, które zazwyczaj nie zostają ukazane na kinowym ekranie. Obecnie istnieje wiele gatunków książek. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli gustujesz w klasyce horroru, powinieneś przeczytać jedną z książek Grahama Mastertona, jeżeli zaś wolisz romans, wybierz jedną z powieści Nicholasa Sparksa. Ale są też i takie osoby, którym sprawia przyjemność czytanie szkolnych lektur. Za przykład może posłużyć nam Przedwiośnie. Ta polityczna powieść została napisana przez Stefana Żeromskiego. Polski pisarz, pragnął ukazać społeczno-polityczną sytuację Polski, która po ponad stu latach niewoli odzyskała niepodległość. Ta szkolna lektura przedstawia losy młodego Cezarego Baryki. Jego ojciec Seweryn zaraz po wybuchu pierwszej wojny światowej, został wcielony do rosyjskiej armii. Wychowywany był tylko przez matkę. Spadło na nią wielkie brzemię odpowiedzialności. Jego matka, była pochodzenia polskiego, jednak sytuacja zmusiła ją do wyjazdu do Rosji, jednak nigdy nie nauczyła się dobrze mówić w tym języku.

Zaś Cezary lepiej potrafił porozumiewać się w języku rosyjskim, niż polskim. Jego matka, często chodziła przez to zdołowana, ponieważ pragnęła, aby jej ojczysty kraj znaczył dla jej syna tyle, co i dla niej. Niedługo po wyjeździe jego ojca, Cezary zaczął sprawiać coraz więcej problemów wychowawczych. Matka robiła wszystko, aby zapewnić mu godny byt, jednak on tego nie doceniał. Autor książki, podzielił ją na trzy rozdziały, które noszą nazwy, Szklane domy, Nawłoć i Wiatr od wschodu. Przedwiośnie streszczenie jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy. Na internetowej stronie klp dowiedzie się, między innymi, jakie było miejsce akcji, geneza powstania utworu, a także będziecie mieli możliwość przeczytania streszczenia szczegółowego oraz krótkiego. Streszczenie to powstało, aby ułatwić życie uczniom, którzy przez chcą sobie powtórzyć materiał. Narzucony obowiązek przeczytania całego utworu sprawia, że rezygnujemy i wybieramy prostsze rozwiązanie i czytamy streszczenie. Ale ten serwis, dzięki specjalnej mapie zapewnia łatwy dostęp do kompleksowo opracowanych zagadnień. Od dziś nie będziesz musiał martwić się o to, że nie przeczytałeś do końca lektury. Krótkie i szczegółowe streszczenia pomogą Wam napisać wypracowanie na temat związany z książką. Znajdujące się na stronie informacje pomogą Wam stworzyć spójny i logiczny tekst. Ułatw sobie życie i odwiedź serwis klp. Wybierz jedno z opracowań wielu szkolnych lektur. Gorąco zapraszamy do skorzystania z serwisu!

Więcej informacji znajdziesz na: http://przedwiosnie.klp.pl