Dlaczego kopia zapasowa Windows jest nam potrzebna?

Kopia zapasowa Windows

Z pewnością każdy z was słyszał o tym, czym jest kopia zapasowa. Najprościej rzecz ujmując jest to nic innego, jak systematyczne zabezpieczanie naszych plików przed ich utratą w wyniku nieumyślnego działania związanego z pracą na komputerze. Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna, dla której wykonywana jest kopia zapasowa Windows. Tworzenie kopii zapasowej, ma także na celu zabezpieczenie naszych danych przed atakami hakerskimi. W jaki sposób jednak prawidłowo wykonać kopię zapasową? Jak często powinniśmy ją robić? Na te, jak również i na wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem naszych danych przechowywanych na komputerze, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

W jaki sposób tworzy się kopię zapasową?

Pierwszą i w zasadzie najistotniejszą rzeczą, którą należy poruszyć przy okazji tematu tworzenia kopii zapasowej, jest to jak należy ją wykonać. Zdecydowanie jednym z najbezpieczniejszych i też najbardziej polecanych sposobów na utworzenie kopii zapasowej, jest zrobienie jej w chmurze. Wówczas mamy pewność, że nasze dane są bezpieczne. Ponadto, jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób wgrać z powrotem na dysk twardy komputera.  Tworzenie kopii zapasowej dla systemu Windows w chmurze ma także jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. W sytuacji, kiedy nasz system operacyjny zostanie zainfekowany wirusem lub co gorsza – będziemy ofiarami ataku hakerskiego – nasza kopia zapasowa wykonana w chmurze jest całkowicie bezpieczna. To tak naprawdę pozornie odrębne miejsce, na którym przechowujemy dane. W momencie, kiedy będziemy już całkowicie pewni, że nasz komputer nie jest zagrożony, możemy spokojnie zgrać z chmury wszystkie pliki które są nam potrzebne.

Czy każdy może samodzielnie utworzyć kopię zapasową systemu Windows?

Wykonywanie kopii zapasowej jest nie tylko koniecznością, ale jest też niezwykle intuicyjne. Właśnie z tego względu utworzyć może ją tak naprawdę każdy, kto ma chociażby minimalne pojęcie o tym, w jaki sposób działa komputer. Co więcej, kreatory tworzenia kopii zapasowych instruują nas krok po kroku co do tego, jakie czynności powinniśmy w danym momencie wykonać. Tym samym, nie ma absolutnie żadnego ryzyka, że nasza kopia zapasowa zostanie wykonana w niewłaściwy sposób. Warto wykonywać ją przynajmniej raz na kilka miesięcy. Wówczas mamy okazję nie tylko do zabezpieczenia istniejących już danych na naszym komputerze, ale też zrobienia porządku z tymi, których już nie potrzebujemy.