Jaki dom wybudować?

Projekt domu Alicja

W ostatnich latach temat budowy domów jest bliski bardzo wielu osobom. Rynek budowlany pracuje obecnie w Polsce na najwyższych obrotach.

Planujesz budowę domu? Jeśli tak, to przed tobą naprawdę bardzo poważna inwestycja. Budowa domu to naprawdę dość czasochłonny i wymagający pełnego zaangażowania proces. Już samo podjęcie o tym jakiego rodzaju dom wybudować wymaga bardzo wielu starannych przemyśleń.

A może dom energooszczędny?

Na pewno inwestycja w dom energooszczędny lub pasywny to ukłon w kierunku ekologii. Obecnie nasze naturalne otoczenie potrzebuje budynków, które w miarę możliwości będą jak najmniej je obciążać, chociażby pod względem emisji rozmaitych gazów cieplarnianych. Nawet już same przepisy budowlane w Polsce wymagają określonego poziomu energooszczędności nowo budowanych domów jednorodzinnych. Zainwestowanie w urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii to także w perspektywie czasu oszczędności związane między innymi z ogrzewaniem oraz przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej.

Zastanawiając się nad wybudowaniem domu o wysokiej klasie energooszczędności warto jednak pamiętać, że wiąże się to z dużo większymi kosztami inwestycji. Domy pasywne charakteryzują się innym kształtem bryły budynku, dlatego decyzja o charakterze domu musi zostać podjęta jeszcze przed wyborem samego gotowego projektu domu. Jeśli zależy nam na czymś naprawdę profesjonalnym to najlepiej wybierać wtedy projekt domu z oferty pracowni, która specjalizuje się w tworzeniu tego typu projektów architektonicznych.

Typowy dom jednorodzinny w Polsce

W Polsce jak pisaliśmy na wstępie dużo się obecnie buduje. Co jest najbardziej popularne? Na pewno dawno minęła era budowania typowych PRL – owskich kwadraciaków. Obecnie budujemy bardziej ciekawe budynku. Obecni inwestorzy bardzo chętnie budują nowocześnie – bryły budynków charakteryzują się prostymi figurami. Lubimy także dużą ilość przeszkleń. Z drugiej strony nadal jest moda na budynki niewielkie, do 100m2 nawiązujące budową do dawnych polskich dworków. Lubimy liczne wykusze, tarasy oraz kilkuspadowe dachy.

Projekt domu Reksio, pracownia Dominanta, źródło:

Projekt domu Reksio, pracownia Dominanta, źródło projektu: http://projekt-od-autora.pl/ .

Ze względu na ciągle rosnące koszty energii w naszym kraju buduje się na ogół dość optymalnie. Przykłada się dużą wagę do energooszczędności (oczywiście na tyle na ile pozwalają na to dostępne środki finansowe). Ze względu na duże ceny działek budowlanych w większych miastach rośnie także popyt na projekty domów na nietypowe działki. Dzięki temu można nie raz wybudować dom w bardzo atrakcyjnej lokalizacji.

Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?

Oczywiście każda z wersji ma swoich zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy zarówno od upodobań wizualnych jak i po prostu potrzeb i możliwości. Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest większe uczucie przestrzeni w domu. Z drugiej strony domy z poddaszem użytkowym są nie co tańsze w realizacji, są także cenione za naturalną strefowość – strefa dzienna znajduje się na parterze, natomiast część użytkowego poddasza służy jako przestrzeń do relaksu i snu.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Jest to rzecz jasna jedno z pierwszych zadawanych sobie przez inwestorów pytań. Większość z nas dochodzi do wniosku, że nie ma sensu inwestowanie czasu i środków w przygotowywanie indywidualnego projektu domu. Na ogół wolimy poświęcić czas na przeszukanie dostępnych w ofertach pracowni architektonicznych gotowych projektów domów. Oczywiście znalezienie tego, który by w optymalnej mierze spełniał nasze oczekiwania wymaga sporo czasu i zaangażowania, ale możemy być pewni, że będąc cierpliwymi na pewno znajdziemy coś, co idealnie odpowiada naszym potrzebom. Wystarczy tylko przeszukując oferty rozmaitych pracowni projektowych korzystać z dostępnych w serwisach internetowych filtrów wyszukiwania.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://kolekcjonerzy-krakow.pl/