Fumigacja coraz bardziej popularna

Czy wiecie może co oznacza pojęcie „fumigacja„?

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy czego ta nazwa tak dokładnie dotyczy. Nawet czasami nie mamy pojęcia z jaką branżą powinniśmy ją kojarzyć. W wielkim skrócie można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju dezynsekcja. Oznacza bowiem zwalczanie różnego rodzaju szkodników drewna czy zboża. Przeważnie są to owady i ich larwy. Z tą różnicą, że nie stosuje się tu typowych, niekiedy bardzo szkodliwych substancji chemicznych.

W procesie fumigacji główną bronią w walce z wciąż powracającymi szkodnikami drewna są gaz, para lub dym. Fumigare z języka łacińskiego oznacza bowiem kadzenie, dymienie. Najczęściej stosowanym w obecnych czasach fumigatorem jest fosforowodór. Jego zaletą jest nie tylko wysoce skuteczna likwidacja szkodników. Bardzo ważne jest również to, że fosforowodór jest całkowicie neutralny dla materiału odkażanego, mowa tu mianowicie o drewnie.

Jeszcze kilkanaście lat temu w procesie fumigacji stosowanym fumigatorem był bromek metylu. Mimo wysokiej skuteczności miał on jednak bardzo negatywny wpływ na środowisko i z tego właśnie względu musiał zostać wycofany. Nie tylko zwalczanie pluskiew, kleszczy i innych owadów może odbywać się przy użyciu fumigatora. Deratyzacja, a więc likwidowanie gryzoni również może wykorzystywać ten zabieg. Dzięki niemu nasze piwnice, garaże oraz komórki mogą w końcu być wolne od szczurów i myszy.

Proces fumigacji znajduje się w ofercie firmy INSEKTPOL. Na jej stronie znajdziemy jeszcze inne zabiegi, które są przeprowadzane w walce z różnego rodzaju szkodnikami, począwszy od mikroorganizmów i wirusów po owady i szczury. Z ich usług najczęściej korzystają właściciele hoteli, branż przemysłu spożywczego czy miejsc publicznych, jak na przykład basenów miejskich. Ozonowanie, gazowanie zboża czy dezynfekcja zgonów również znajduje się w ich ofercie. Rzadko która firma posiada jednak w ofercie fumigację. Stosuje się go przeważnie do drewnianych obiektów zabytkowych, palet, mebli oraz drewnianych opakowań.