Dzisiaj to pracodawcy poszukują pracowników

Zmiany na rynku pracy – pracodawcy poszukują pracowników

Nie od dziś wiadomo, ze sytuacja na rynku pracy z miesiąca na miesiąc ulega zmianie. Jeszcze nie tak dawno w Polsce odnotować można było bardzo wysoki poziom bezrobocia. Obecnie ten poziom uległ zmianie. Od dwudziestu czterech lat zanotowano najniższy poziom bezrobocia w Polsce. Wynosi on około 9,6 procent i ciągle się pomniejsza. Analiza dodawanych ofert pracy na portalu Pracuj.pl potwierdziła spadek bezrobocia. Okazuje się, że to pracodawcy coraz częściej szukają wykwalifikowanych pracowników. W wielu firmach brakuje rąk do pracy. Jednak w sporej ilości zakładów pracy podwyższone zostały wynagrodzenia dla pracowników.

Pracownicy potrzebni od zaraz

Jak już wcześniej wspominaliśmy w wielu zakładach pracy brakuje rąk do pracy. Spowodowane jest to tym, że potrzebni pracownicy nie posiadają wymaganych kwalifikacji. Dlatego pracodawcy ogłaszają się na różnego rodzaju portalach, że z chęcią przyjmą do pracy nowe osoby. Najchętniej wybieraną pracą jest ta w dziale IT. Wiele osób idzie w tym kierunku, ponieważ wie, że jest to bardzo opłacalna oferta. Dobre zarobki, dużo miejsc pracy, kontakt z różnymi to wpływa na to, że ludzie bardzo chętnie wybierają taką pracę. Ale co z ofertami pracy na przykład w biurach? Jest ich stosunkowo dużo. Taka biurowa praca nadal jest popularna wśród osób. Najczęściej wyszukiwaną ofertą pracy z tego działu jest specjalista do spraw administracyjnych.

Jacy pracownicy są najczęściej poszukiwani?

Pracodawcy najczęściej poszukują pracowników na stanowiska księgowych, programistów Java, przedstawicieli handlowych oraz sprzedawców. Obecnie na rynku pracy brakuje aż około pięciuset tysięcy specjalistów. Na pierwszym miejscu znalazła się praca związana z księgowością. Zapotrzebowanie w tej dziedzinie jest bardzo wysokie. Na drugim miejscu pod względem liczby liczby ogłoszeń ze strony pracodawców znalazło się stanowisko programisty Java. Eksperci do spraw rynkowych twierdzą, że zapotrzebowanie na pracowników może wzrosnąć nawet do ośmiuset tysięcy. Może to nastąpić już nawet w 2020 roku. Bardzo duże zapotrzebowanie jest również w sekcji zakupowej. Wciąż brakuje sprzedawców. Najczęściej przeglądanymi ofertami pracy przez kandydatów były te na stanowiska specjalistów, kierowców oraz przedstawicieli handlowych. Zgłaszajmy się więc do pracodawców, którzy oferują nam swoje stanowiska pracy. Dzięki temu zmniejszymy zapotrzebowanie na pracowników.