Jak napisać curriculum vitae, aby przyciągało uwagę pracodawcy?
Każdy z nas przez to kiedyś przechodził, a jeżeli nie to na pewno tego doświadczy. A mianowicie mowa tu o staraniu się o pracę. Większość z nas chce wypaść jak najlepiej w oczach przyszłych pracodawców, dlatego godzinami ćwiczy rozmowy kwalifikacyjne, aby nie popełnić żadnego błędu podczas właściwej rozmowy. Należy też pamiętać, że ważnym elementem podczas starania się o pracę, jest napisanie Curriculum Vitae, czyli słynne CV. Pisząc je pierwszy raz, możemy mieć wątpliwości, co wpisać w dane miejsca. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na to, aby twoje CV przyciągało uwagę pracodawcy.
Podział CV
Twoje Curriculum Vitae powinno zostać podzielone we właściwy sposób na dane części. Powinna znaleźć się część zatytułowana dane osobowe, wykształcenie, zainteresowania, kursy i szkolenia, predyspozycje. Każdy z nagłówków powinien być odpowiednio pogrubiony w zaakcentowany, aby pracodawca w łatwy sposób mógł odnaleźć najważniejsze dla siebie informacje.
Wzorcowy życiorys – najważniejsze informacje o tobie
W tej części Curriculum Vitae powinny znaleźć się twoje dane osobiste. Między innymi twoje imię i nazwisko, twój adres zameldowania, miejscowość, numer telefonu, adres e-mail oraz data urodzenia. Te elementy są niezmiernie ważne, ponieważ będą bardzo dużym ułatwieniem, gdy pracodawca zechce się z tobą umówić na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba jednak pamiętać, że adres e-mail najlepiej gdyby zawierał w nazwie twoje imię i nazwisko.
Czy zdjęcie jest konieczne?
Zdjęcie w Curriculum Vitae nie jest obowiązkowe. Jednak, gdyby znalazło się w CV na pewno wpłynęłoby to na korzyść kandydata. Tylko i wyłącznie zależy to od Ciebie czy zamieścisz swoje zdjęcie czy nie. Jeżeli już się na to zdecydujesz, powinno być one stonowane i klasyczne, bez zbędnych ozdób i ulepszeń.
Wykształcenie
W tej części powinny znaleźć się szkoły oraz uczelnie wyższe, jakie przez nas zostały ukończone. Wiadomo, że nie będziemy wpisywać do swojego CV szkoły podstawowej, do której uczęszczaliśmy przynajmniej 15 lat temu. Ważne jest to, aby wpisać jak najaktualniejsze wykształcenie. Wpisując uczelnie wyższą, na którą uczęszczaliśmy trzeba dodać kierunek, jaki studiowaliśmy. Przy każdej szkole należy wpisać rok rozpoczęcia i zakończenia edukacji.
Doświadczenie zawodowe
Jeżeli pracowałeś już wcześniej, wpisz to do rubryki doświadczenia zawodowego. Wiadomo, że jeżeli pracowałeś w dużej ilości firm o różnych specjalnościach, to koniecznością będzie zrobienie selekcji. Albowiem, gdy ubiegamy się na przykład o stanowisko handlowca, nie wpiszemy, że pracowaliśmy w banku, tylko w takiej i takiej firmie zajmującej się sprzedażą i handlem.
Osiągnięcia – ważny element, który może dużo zmienić
Posiadając liczne szkolenia, bądź kursy, w oczach pracodawcy jesteśmy o krok bliżej do zdobycia pracy niż osoby, które takowych kursów nie mają ukończonych. Dla pracodawcy bardzo ważne jest to, aby jego przyszły pracownik miał jakiekolwiek pojęcie o zawodzie, który będzie wykonywał, więc im więcej szkoleń i kursów, tym lepiej. Do tego rozdziału CV możemy wpisać na przykład umiejętność prowadzenia pojazdów kategorii B, czy znajomość języków obcych.
Umiejętności i zainteresowania
W tej części Curriculum Vitae trzeba jak najlepiej siebie zaprezentować. Warto wymień naprawdę przydatne umiejętności, które posiadamy. Dobrze by było, gdyby były one jak najbardziej zbliżone do umiejętności wymaganych w zawodzie, o który się staramy. Na sam koniec możemy dodać swoje zainteresowania. Jest to też ważny element, ponieważ pracodawca widzi, co tak naprawdę lubisz robić i bierze to pod uwagę.
Zapamiętaj!
CV musi być czytelne, nie może zawierać niepotrzebnych rzeczy. Musi być krótkie zwięzłe i na temat. Informacje muszą być zapisane w sposób chronologiczny. Postępuj zgodnie z zaleceniami przyszłego pracodawcy, np. gdy prosi o wysłanie CV faksem, zrób to, a nie drogą mailową.