Zlecenie u jubilera – jak wybrać skutecznie?

Kobieta u jubilera

Od czasu do czasu każdy lubi coś zmienić w swojej biżuterii. Może chodzić o ładny, kunsztownie wykonany prezent, a może o odnowienie starej rodzinnej biżuterii.

Tego typu usług jubilerskich nie zleca się często. Stając więc przed wyborem pracowni jubilerskiej, z której usług skorzystamy doświadczamy wielu dylematów. Jak znaleźć prawdziwego jubilera z powołaniem? Na co uważać, przy zleceniu? Jakich cen mogę się spodziewać? Wszystkie te kwestie omawiamy w poniższym artykule.

Jak sprawdzić kompetencje jubilera?

W zależności od tego jak trudne i kosztowne w wykonaniu jest nasze zlecenie, proporcjonalnie do tego zapewne zależy nam na znalezieniu kogoś, kto będziemy mieli pewność, że dobrze wywiąże się ze swojego zadania. Jak możemy sprawdzić kompetencje i jakość usług złotniczych danej pracowni? Jedną z opcji może być sprawdzenie historii danej firmy. Jak długo ta firma istnieje na lokalnym rynku? Czy od niedawna? A może jest to wielopokoleniowa firma jubilerska rodzinna ze złotniczymi tradycjami? Długość funkcjonowania pracowni jubilerskiej może nam wiele powiedzieć o jej fachowości.

Obrączki ślubne, źródło zdjęć: Pixabay

Dobrym pomysłem może także okazać się, czy członkowie danej firmy jubilerskiej należą do regionalnego cechu złotników. Można to łatwo sprawdzić poszukując stron internetowych cechów w swoim mieście. Należenie do cechu złotników jest praktycznie gwarancją, że mamy do czynienia z zawodowym, profesjonalnym jubilerem.

Na pewno też warto zwrócić uwagę na opinie o firmie, publikowane w popularnych serwisach internetowych. Oczywiście dobrze jest przy tym okazywać rozsądek, bo w każdej branży i każdy fachowiec czasem może mieć po prostu kiepski dzień i nad zwyczajniej w świecie po ludzku coś ‚spartaczyć’. Najlepiej patrzeć na całokształt publikowanych opinii. Można też przejrzeć profile społecznościowe pracowni. Jubilerzy chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami, efektami wykonany rozmaitych prac złotniczych.

Uważać na jubilerskich oszustów!

Niestety jak w każdym zawodzie, tak i w pracy jubilera trafiają się zwyczajni oszuści. Zwłaszcza jeśli powierzamy złotnikowi jakieś złoto lub kamienie do przerobienia, to starannie zważmy oddawany materiał – dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaliśmy oszukani. Pamiętaj, że zaledwie jeden gram złota to koszt nawet ponad 100 zł! Oddając złoto w ręce jubilera na pewno warto też poprosić o odpowiednie pokwitowanie. Zdarzają się od czasu do czasu jubilerzy, którzy przyjąwszy złoto bez wydania potwierdzenia po prostu wypierają się tego faktu. Takie oszustwo bardzo trudno jest policji udowodnić.

Oczywiście też jak w każdym fachu, tak i w jubilerstwie najbardziej liczy się opinia wśród lokalnej społeczności. Warto więc popytać w swojej rodzinie, swoich znajomych o sprawdzonego jubilera, który dobrze wykonuje swą pracę.


Artykuł powstał przy współpracy z pracownią jubilerską Ziętek w Lublinie

Krakowskie Przedmieście 2, 20-002 Lublin

http://www.jubiler-zietek.pl/