Streszczenia lektur – serwis klp

Ludzie bezdomni streszczenie

W dzisiejszych czasach, w szkołach wprowadzony jest bardzo urozmaicony program nauczania. Cały czas jest on na bieżąco zmieniany. Dla wielu osób może wydawać się to absurdem, ponieważ ciągłe zmiany nie wróżą niczego dobrego. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Planują oni zlikwidować wszystkie gimnazja i wprowadzić ośmioklasową szkołę podstawową. Jest to nie do pomyślenia, ponieważ wielu młodych uczniów jest jeszcze na tym etapie i bardzo ciężko będzie wrócić znowu do podstawówki. Personel gimnazjów z dyrektorem na czele wyraża swoje oburzenie. Dojdzie do redukcji etatów, przez co kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli straci pracę. Na całe szczęście, nie dotyczy to uczniów, którzy weszli na szkolny etap liceów i techników. Tam musi wszystko być w jak najlepszym porządku. W ostatniej klasie przeprowadzony będzie jeden, z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Mowa tutaj o maturze. Zagadnienia i materiały do matury cały czas się zmieniają, dlatego też program w szkołach jest tak bardzo rozbudowany. Rozszerzenie danego przedmiotu, będziemy mogli wybrać w odpowiednim rodzaju klasy.

Na przykład w klasie matematyczno-fizycznej, na pierwszym miejscu, w największym wymiarze godzin będą prowadzone zajęcia matematyki, fizyki oraz informatyki. Bardzo często wybieranym profilem klasy jest ten o biologiczno-chemicznych przedmiotach. Jest także jeszcze jeden profil klasy, o którym warto wspomnieć. Mowa tutaj o profilu humanistycznym. Jest on także bardzo obleganym kierunkiem wśród młodych osób. To właśnie tutaj, uczniowie będą mogli o wiele dokładniej poznać zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale musimy liczyć się z tym, że nauka tego zajmuje dużo czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Materiały z historii i wiedzy o społeczeństwie są niezwykle obszerne. Niemożliwym będzie nauczenie się na test, dzień przed nim. Wymaga to dużej ilości czasu i dobrej koncentracji. Plusem tego wszystkiego, mogą być szczegółowe notatki, które każdy powinien sobie zrobić w celu utrwalenia wiedzy. Weźmy pod uwagę teraz przedmiot, jakim jest język polski. Każdy przyszły maturzysta już od pierwszej klasy poznawać będzie wszystkie epoki literackie. Wszystkie dziesięć epok charakteryzuje inny okres. Biorąc pod uwagę Antyk uczniowie będą mogli poznać dzieła pisarzy z tamtych lat. Na przykład dwa słynne dzieła Homera, Iliada i Odyseja. Wiadomo, że każda z epok może przypaść nieco bardziej do gustu jednej z osób. Może dojść do sytuacji, w której ktoś będzie lepiej czuł się omawiając Oświecenie, a ktoś inny Romantyzm. W epoce romantyzmu, każdy z uczniów będzie miał możliwość poznania wybitnej twórczości wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Napisał on wiele dzieł, które do dnia dzisiejszego są przerabiane. Jednak wiele osób fascynuje również okres Młodej Polski. Jest to swoistego rodzaju odmiana modernizmu, nie tylko w literaturze, ale także w muzyce, czy sztuce. W tej epoce postała niezwykła powieść, która określona została mianem książki czynu. Wydanie tej lektury pod tytułem Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego dla wielu ludzi, było wielkim wydarzeniem zarówno literackim, jak i społeczno-politycznym. Za sprawą tej powieści, sam autor wzbił się na wyżyny i stał się bardzo popularny. W treści książki zawarł wcześniej przemilczane problemy oraz wyraził patriotyczne uczucia. Powieść ta porusza i uświadamia obojętność wobec spraw ludzi biednych. Powieść zaczyna się w Paryżu, gdzie Tomasz Judym, nasz główny bohater studiuje medycynę. Poznał tam wspaniałą kobietę, Joasię, którą darzył wielkim uczuciem z wzajemnością. Tomasz pochodził z ubogiej rodziny, gdzie ojciec miał problem z alkoholem. Judym całe życie musiał polegać tylko na sobie. Z rodzinnego domu zabrała go do Paryża jego ciotka, która miała zapewnić mu wyższe wykształcenie. Niestety, rzeczywistość różniła się od tego co miało być. Głodował oraz często był bity. To nie powstrzymało go, do ukończenia studiów.

Chciał pomagać innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, skłaniająca do refleksji. Porusza i zwraca naszą uwagę na istniejące problemy innych. Tomasz Judym nie był w stanie zaakceptować krzywd społecznych. Pomoc biednym uważał za swój obowiązek, i musi zrobić wszystko,aby go spełnić. Serwis klp proponuje wam niezwykle dokładne opracowania tej lektury oraz innych. Ludzie bezdomni streszczenie stworzone zostało w taki sposób, aby krótko przypomnieć sobie tekst utworu i przypomnieć sobie szczegóły. Kariera młodego doktora spotyka się z wieloma przeciwnościami losu. Kiedy został odrzucony z medycznego środowiska, nie poddał się i rozpoczął swoją praktykę. Jednak i ona okazała się klęską, co zmusiło go do wyjazdu do Cisów. To właśnie tam rozpoczął swoją działalność filantropijną. Los dawał mu szansę na piękne życie u boku swojej wybranki. Jednak postawił życie zawodowe i spełnianie obowiązków nad życiem rodzinnym. Pomimo napotykanych przeciwności losu, Tomasz Judym nie poddał się i nigdy nie zwątpił w słuszność swoich działań. Głęboko wierzył w to, że ktoś kiedyś doceni jego starania. Jeżeli nie przeczytałeś lektury, a chcesz dowiedzieć się więcej o losach młodego doktora, odwiedź serwis klp. Serdecznie zapraszamy!

Napisano na podstawie: http://ludzie-bezdomni.klp.pl