Obrusy na miarę

Obrusami nazywa się tkaniny używane do nakrywania stołów. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną chroniąc blat przed zarysowaniami i plamami. Wykonywane są z wielu rodzajów tekstyliów zarówno tych naturalnych, jak i sztucznych. Występują w rozmaitych kolorach i stylach, niektóre są bogato zdobione inne proste i zupełnie gładkie. Wybór odpowiedniego obrusu zależy od upodobań klienta i okazji, na jaką ma być przeznaczony.

Obrusy na miarę

Podstawową kwestią przy kupnie obrusu jest wybór odpowiedniego wymiaru. Aby dobrze i estetycznie wyglądać nie może być on ani za krótki, ani za długi. Za optymalną długość uznaje się 20-25 centymetrów więcej od krawędzi blatu. Przy takich wymiarach obrus estetycznie opada, a jednocześnie nie przeszkadza podczas siadania i wstawania. Z tego powodu przed rozpoczęciem zakupów należy dokonać pomiarów stołu, a następnie, aby znaleźć idealny rozmiar, trzeba dodać do tych wartości odpowiedni zapas. Każdy sklep z obrusami podaje dokładne wymiary, czyli długość i szerokość wszystkich produktów. Dlatego znalezienie odpowiedniego nie będzie stanowiło problemu.

Rodzaje obrusów

Obrusy materiałowe można podzielić na eleganckie przeznaczone na specjalne okazje i te do używania na co dzień. Eleganckie są jednokolorowe, białe lub w stonowanych barwach na przykład kremowych. Mogą posiadać koronkowe zdobienia, ale nie są wzorzyste. Natomiast obrusy kuchenne, które jak sama nazwa wskazuje, służą do położenia na stół kuchenny, z reguły są mniej odświętne a bardziej praktyczne. To rodzaj obrusów, przeznaczonych przede wszystkim do codziennego stosowania. Zamiast bieli można tu spotkać więcej kolorów i różnorakie wzory. Dzięki temu łatwo je dopasować do wystroju kuchni oraz są bardziej praktyczne, ponieważ ewentualne plamy są na nich mniej widoczne.