Marketing internetowy i jego znaczenie dla przedsiębiorstwa

Nowatorskie, ciągle rozwijające się sruktury informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale także w działalność firm. We współczesnym świecie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, a biznes bez niego nie ma szansy bytu. W dzisiejszych czasach konieczne stało się posiadanie przez firmy własnych stron www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby firma miała szansę w ogóle dać o sobie znać w Internecie i być tam widoczne dla potencjalnych klientów, niezbędne jest wykonanie wielu działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.
Marketing internetowy koncentruje się głównie na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonej frazy informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Dzięki wyszukiwarce trafia na strony internetowe firm, które są w stanie najlepiej zaspokoić jego potrzeby. Zanczną część sfinalizowanych transakcji handlowych ma swój początek w wyszukiwarce internetowej.
Kluczem do zjednania sobie jak największej grupy klientów w sieci jest posiadanie {nowoczesnej|funkcjonalnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zorientowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet powinny być zmodyfikowane pod kontem SEO oraz zbudowane na najnowszym oprogramowaniu, a także wyróżniać się przejrzystością oraz dobrym i szybkim hostingiem.


Posiadanie dobrej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej istnienie jest bezużyteczne, jeśli potencjalni klienci nie będą mogli na nią trafić. Aby mogła być ona widoczna w sieci konieczne jest podjęcie wielu działań służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w grupie pierwszych wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Odznaczają się one przede wszystkim dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego typu portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć się do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Najciekawsze jest to, że utworzenie konta na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi żadnych kosztów za przyciąganie w ten sposób nowych klientów.

W dobrze funkcjonujących i rozwijających się firmach często konieczne staje się wprowadzenie kilku programów informatycznych, których głównym zadaniem jest wsparcie zatrudnionych tam pracowników i usystematyzowanie danych. Mogą to być systemy do prowadzenia księgowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania zazwyczaj są zróżnicowanie i posiadają rozmaite funkcje. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać się danymi nieodzowna jest integracja systemów informatycznych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie systemy mają możliwość zintegrowania ich z innymi systemami, ale ogromna większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje firma. Integrację systemów można podzielić na jednostronną i dwustronną. W przypadku bardzo skomplikowanych programów informatycznych stosuje się integrację jednostronną. Dane przepływają wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna jest niemożliwa, jednak taki rodzaj integracji dla rzeszy firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy być przesyłane we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność połączonych systemów znacznie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji co do rodzaju połączenia musi uwzględnić kilka czynników. Podstawowym jest koszt wykonania połączenia, drugim – funkcjonalność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, daje ona mnóstwo korzyści, które są zauważalne w bardzo krótkim czasie.
W ostatnim czasie świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród posiadaczy firm znacząco wzrosła. Wzrasta też poziom ich informatyzacji i wykorzystania innowacyjnych rozwiązań systemowych i informatycznych. To ogromna zmiana dla przedsiębiorców, ale także nieograniczone możliwości, które mogą udynamicznić rozwój firm i wygenerować ogromne przychody.