Filtry do wody – baza wiedzy

Metody filtrowania wody w specjalnych  zakładach przebiegają profesjonalnie, pod okiem fachowych chemików oraz specjalnego sprzętu. Takiej filtracji nie da się wykonać w domu, lecz są inne sposoby. Jednym z najprostszych sposobów filtrowania wody w domu, jest zakupienie specjalnego filtra do wody pitnej. Są takie, które można zamontować bezpośrednio w kranie albo w specjalnym dzbanku filtrującym. Pierwsza opcja jest lepsza z tego względu, że filtr do wody umieszcza się na kranie  i można spożywać wodę bezpośrednio z kranu. Filtry do wody pitnej, które znajdują się w dzbankach z filtrami, również są bardzo praktyczne, a ich stosowanie nie jest kłopotliwe ani trudne.

W filtrach od wody  znajdują się złoża, które wymagają płukania, okresowo powstają tak zwane popłuczyny, które traktowane się jak zwykłe ścieki. Do prawidłowego zainstalowania filtrów konieczne jest podłączenie ich do kanalizacji. Popłuczyny odprowadza się wraz z innymi ściekami do szamba, przydomowej kanalizacji zbiorczej oraz oczyszczalni, a także wykonuje się studnię chłodną. Każdy filtr do wody czy lampa bakteriobójcza UV muszą zostać podłączone do prądu do gniazdka elektrycznego oprócz filtrów z wymiennymi wkładami. Pracą filtrów oraz płukaniem ich i regeneracją sterują elektroniczne głowice. Ręcznej obsługi wymagają rurowe filtry mechaniczne.

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza jest to naturalny proces, który oddziela wodę od rozpuszczonych w niej substancji bez żadnych środków chemicznych. W ten sposób powstaje „woda osmotyczna” (tutaj przeczytasz wyczerpujący artykuł na ten wody osmotycznej).

Zanieczyszczona woda przenika przez półprzepuszczalną błonę czyli membranę. Woda, która przechodzi przez membranę z roztworu o większym stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu. Zostaje ona na zawsze oddzielona od zanieczyszczeń, które odprowadza się do ścieków  pod wpływem ciśnienia pod wpływem ciśnienia, przechodząc przez membranę z roztworu o większym stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu, zostaje trwale oddzielona od zanieczyszczeń, które są odprowadzane do ścieków.
W efekcie do celów spożywczych mamy wysokiej jakości wodę zgromadzoną w zbiorniku ciśnieniowym, z którego jest ona podawana do osobnej wylewki montowanej na blacie kuchennym lub zlewozmywaku.